Bölcsességfog eltávolítás szakszerűen

Az örök dilemma

Egy viszonylag egyszerű, de annál eklatánsabb példával élve a bölcsességfog hasonló státuszban van, mint vakbelünk: funkcióját tekintve nincs rá szükségünk, de számos kellemetlen problémát képesek okozni. Épp ezért a bölcsességfog eltávolítást is számos dilemma övezi, hiszen ha nincs vele gond, az eltávolítását feleslegesnek érezzük, ugyanakkor ha már megtörtént a baj, jóval nehezebb úton lehet csak megszabadulni tőle. Ezek tükrében pedig akár a preventív eltávolítás is releváns lehetőség, de alapvetően akkor ajánlott foglalkozni vele, ha általa okozott problémákat észlelünk.

Mikor érdemes kezelésbe venni a bölcsességfogat?

A bölcsességfog eltávolítása tehát akkor ajánlott, ha már panaszt, problémát okoz és nincs lehetőség a megmentésére. Ez a probléma lehet egy gyulladás, szuvasodás, de akár a többi fog torlódását okozó “helyezkedés” is. Ökölszabály alapján az alábbi esetek említhetők, mint feltétlen beavatkozást igénylő kórképek:
  • Ha a bölcsességfog előtört, de a szemben lévő párja hiányzik (alsó/felső fog).
  • Az előtte levő őrlőfog felé dőlt, elő nem tört bölcsességfog.
  • Nem megfelelő irányba növekvő bölcsességfog, a fogszabályozás megkezdése előtt.
  • Többször kialakult gyulladás a bölcsességfog körül.
  • Mély és gyulladt ínytasak a bölcsességfog körül.
  • Részben előtört a bölcsességfog, amely szuvas.

Hogyan szabadulhatunk meg a problémától?

A bölcsességfog eltávolítása előtt minden esetben kötelező egy tájékozódó fogászati CT felvétel készítése, hiszen csakis ily módon győződhetünk meg a problémás fog paramétereiről, pozíciójáról és a megfelelő kezelési lehetőségekről. A bölcsességfog eltávolítása műtéti úton történik, jellemzően helyi érzéstelenítéssel. Kivételt ez alól az a balszerencsés eset képez, ha egyszerre mind a négy fogat el kell távolítani, hiszen ilyenkor altatásos beavatkozásra van szükség. A műtétet követően, a szájsebész elrendelheti a fájdalomcsillapító és antibiotikum szedését. A sebgyógyulásról részletes tájékoztatást adunk, orvosaink ebben a szakaszban is figyelemmel kísérik a páciens állapotát.

A bölcsességfog eltávolítás menete

  1. Konzultáció: szakorvosunk megvizsgálja a bölcsességfog állapotát és minden részletet tisztáz a pácienssel. A különböző beavatkozási lehetőségekről tájékoztatást adunk és minden felmerülő kérdésre válaszolunk.

  2. Érzéstelenítés: a beavatkozás során az első lépés természetesen a helyi érzéstelenítés, melyet a fájdalommentes beavatkozás érdekében minden esetben alkalmazunk.

  3. Fog eltávolítása: a fogat precízen és a lehető leggyengédebben távolítjuk el, ezzel is minimalizálva az utólagos kellemetlenségeket.

  4. Tanácsadás: a beavatkozás végeztével minden szükséges utókezelési tanáccsal ellátjuk a pácienseket, mely a mielőbbi gyógyuláshoz szükséges.

Hány látátogatásból áll egy kezelés?

A kezelés jellemzően három alkalomból áll:

  1. Tájékozódás és tájékoztatás
  2. Beavatkozás
  3. Kontroll és (ha van) varrateltávolítás

Szakorvos, aki a kezelést végzi

Dr. Kosik Gergely
Dr. Kosik Gergely - additional photo

Dr. Kosik Gergely

Szájsebész szakorvos

Dr. Gaga Zsanett
Dr. Gaga Zsanett - additional photo

Dr. Gaga Zsanett

Szájsebész szakorvos

Dr. Kádár Kitti
Dr. Kádár Kitti - additional photo

Dr. Kádár Kitti

Szájsebész szakorvos, gyökérkezelés specialista

Gyakori kérdések

Fájdalmas a beavatkozás?
A beavatkozás teljesen fájdalommentes, hiszen erős, hatékony, mély érzéstelenítést biztosító szert alkalmazunk.
Mennyibe kerül a bölcsességfog eltávolítása?
Az egyszerű bölcsességfog eltávolítás költsége 40 ezer forint, a műtéttel végzett bölcsességfog eltávolítás pedig 75 ezer forint.
Mi a teendőm a beavatkozás után?
A műtéttel végzett fogeltávolítás után antibiotikum szedése javasolt. Szükség esetére fájdalomcsillapítót is írunk fel. A beavatkozás után pár napig kerülni kell a tejtermékek fogyasztását, a nehéz fizikai munkát, hajlongást, súlyok emelését. Felső bölcsességfog eltávolítása után pedig az orrfújást kell kerülni 1-2 hétig.
Milyen hosszú gyógyulási idővel számolhatok?
Nagyon változó. Jellemzően a csontseb mélységétől függ a gyógyulási idő. A pár napos enyhe kellemetlenségtől a 2-3 hétig elhúzódó gyógyulási időre is lehet számítani.

Árak

Szájsebészet

  • Ajakfék/nyelvfék műtét50 000 Ft
  • Arcüregzárás40 000 Ft
  • Áttörésben levő fog körbemetszése20 000 Ft
  • Bölcsességfog eltávolítás50 000 Ft
  • Bölcsességfog eltávolítás műtéti85 000 Ft
  • Gyökércsúcs rezekció80 000 Ft
  • Ínyképző plasztikai műtét55 000 Ft-tól
  • Korona hosszabbító műtét (gummy smile)50 000 Ft-tól
  • Foghúzás30 000 Ft-tól