A fogágybetegségek kialakulása és kezelése

A fogágybetegség a fogágy bakteriális gyulladása, amely a fogínyt támadja meg. A betegség kialakulásának fő oka a nem megfelelő szájhigiénia. Az évekig elhanyagolt szájhigiénia és nem megfelelő fogmosás okán felhalmozódó plakk idővel megvastagszik, állományába oldott ásványi anyagok épülnek és elmeszesedik. Az így kialakuló fogköves fogazat következménye a fogágybetegség. Kiemelt kockázati tényezők lehetnek: a dohányzás, a nem, vagy rosszul kezelt cukorbetegség, és a terhesség is.
A fogágybetegség enyhébb formáit fogorvos kezeli, a súlyosabb esetek parodontológiai szakellátásra szorulnak. Nagyon súlyos esetben, akár parodontológiai műtétre is sor kerülhet. Ahhoz, hogy a fogágybetegség állapotáról pontos információt kapjon a beavatkozást végző szakorvos, a CityDent rendelőjében parodontológiai állapotfelmérésre kerül sor. A kezelés során felmérjük a kezdő állapotot, amely az úgynevezett tasakméréssel történik. Egy speciális műszerrel minden fog mellett megmérik milliméterben a tapadásveszteséget, ami megmutatja, milyen mértékben szívódott fel a csont. A tasakmélység változásán mérhető a betegség későbbi javulása, vagy előrehaladása.

Kinek és mikor lehet szüksége ilyen típusú kezelésre?

A fogágybetegség (parodontitis) mára sajnos egyfajta népbetegséggé vált. Sokszor ráadásul szinte észrevétlenül alakul ki, mellyel még nehezebb hatékonyan felvenni a harcot. Ilyenkor számos esetben sajnos már csupán a fogak meglazulása utal fogágybetegségre, de ettől enyhébb tünetek is utalhatnak erre:

  • Ínyvérzés.
  • Az íny megdagadása és kipirosodása.
  • Az íny érzékenysége és gyulladása.
  • Kellemetlen lehelet, szájszag.

Ha ezeket a tüneteket tapasztalja azt javasoljuk, hogy mielőbb forduljon fogorvoshoz! A nem időben megkezdett kezelés ugyanis akár fogvesztéshez is vezethet.

A kezelés típusai

A fogágybetegségek orvoslására szolgáló kezelések nagyban függenek a betegség állapotától, vagyis hogy mennyire előrehaladott problémával nézünk szembe. Enyhébb és kevésbé súlyos betegség esetén a kezelés viszonylag egyszerűen megoldható, ám a súlyosabb problémák elhúzódóbb és bonyolultabb kezelést igényelnek.

A kezelés menete

A kezelés menete a fogágybetegség különböző stádiumai szerint eltérő lehet. Az első lépés minden esetben egy vizsgálat, aminek alkalmával szakorvosaink felmérik a fogágybetegség állapotát. Megvizsgálják a fogkő mennyiségét és elhelyezkedését, az ínygyulladás mértékét és súlyosabb esetekben 3D röntgenfelvételeket készítenek a csontsorvadás mértékének meghatározásához. Az íngyulladással kezdődő fogágybetegség viszonylag könnyen kezelhető, hiszen a legtöbb páciensnél elegendő egy ultrahangos fogkő eltávolítás. Emellett természetesen a szájápolási tanácsadás is nélkülözhetetlen, melynek mentén megtanulhatják, hogyan előzhetik meg a betegség újabb kialakulását.
Súlyosabb fogágybetegség esetén már nem csak ínygyulladás jelentkezhet tünetként, hanem a foggyökerek körüli csontállomány is különböző mértékben sorvad. Ebben az esetben komolyabb, nagyobb kiterjedésű gyulladást megszüntető kezeléseket szükséges végezni. Számításba jöhet a műtéti kezelés, de akár a fogeltávolítás, majd ezt követően a fogpótlás lehetősége.

Hány kezeléssel orvosolható a fogágybetegség?

Ahogy említettük, ez nagyban függ a betegség állapotától. A rendszeres konzultáció mindenképpen fontos, hiszen ez segítheti a prevenciót. A panaszok jelentkezése után is mindenképpen szükség van egy megelőző vizsgálatra, mely során szakorvosaink felmérhetik, hogy mennyire súlyos problémával állunk szemben. Ennek mentén pedig elkészítik a személyre szabott kezelési tervet, mely a várható alkalmak számát is tisztázza.

Szakorvos, aki a kezelést végzi

Dr. Kovács Kinga
Dr. Kovács Kinga - additional photo

Dr. Kovács Kinga

Fogorvos, konzerváló fogászat és fogpótlástan szakorvos

Dr. Fehér Evelin
Dr. Fehér Evelin - additional photo

Dr. Fehér Evelin

Fogorvos, gyökérkezelés specialista

Dr. Kádár Kitti
Dr. Kádár Kitti - additional photo

Dr. Kádár Kitti

Szájsebész szakorvos, gyökérkezelés specialista

Dr. Gaga Zsanett
Dr. Gaga Zsanett - additional photo

Dr. Gaga Zsanett

Szájsebész szakorvos

Dr. Kosik Gergely
Dr. Kosik Gergely - additional photo

Dr. Kosik Gergely

Szájsebész szakorvos

Gyakori kérdések

Mit tehetek, hogy megelőzzem a fogágybetegség kialakulását?
A fogkő önmagában nem betegség ám ha tartósan jelen van, az már igen! Ha elegendő időt hagyunk neki, hogy a fogágyat károsítsa, mely károsodás szigorúan egyirányú, nem visszafordítható folyamat, akkor súlyosabb kórképek jönnek létre. A megelőzés szempontjából tehát az egyik legfontosabb faktor az az idő! Amint panaszokat, tüneteket észlel, vagy időszerű a szokásos kontroll elvégzése, haladéktalanul keresse fel fogorvosát.
A tünetek jelentkezése esetén mennyire fontos a gyors reakció?
A legfontosabb tényező, mely a tünetek jelentkezésekor számít az az, hogy milyen hamar tudunk elmenni a fogorvoshoz. A problémák 95%-át a fogkő tartós, nagyobb mennyiségű jelenléte okozza.
A kezelés után a problémák visszatérése megelőzhető?
A fogorvos által megjelölt intervallumonként elvégzett kontroll vizsgálatok segítenek minimalizálni a recidíva, kiújulás esélyét.

Árak

Fogmegtartó kezelések

  • E.max inlay/onlay digitális technikával155 000 Ft
  • Esztétikus tömések45 000 Ft-tól
  • Mikroszkópos gyökérkezelés (1 csatorna)153 000 Ft-tól
  • Mikroszkópos gyökérkezelés (több csatorna)183 000 Ft-tól
  • Parodontológiai vizsgálat, kezelési terv10 000 Ft