A kezelésről

Bár a csontpótlás kifejezés meglehetősen komolynak tűnik, valójában egy rutin beavatkozásról beszélhetünk, mely fájdalommentesen, minimális műtéti kockázattal is elvégezhető. A kezelés lényegében tekinthető alapozásnak is, mely elengedhetetlen megelőző lépése a fogpótlásnak és az implantátumok beültetésének.

Kinek van szüksége csontpótlásra?

Tartós foghiány esetén vagy akár egy egyszerű foghúzás után az a csont, amelyre nem hat a rágás ereje, elkezd felszívódni, így könnyen csonthiány alakulhat ki. Ugyanerről a jelenségről beszélhetünk még csontritkulás vagy régóta fennálló fogágybetegség esetében is, a végeredmény azonban mindig ugyanaz. A megmaradt csont mennyisége pedig egyes kívánt fogászati beavatkozások, például a fogpótláshoz használt implantátumok beültetéséhez elégtelennek bizonyulhat. A legjobb megoldás természetesen minden esetben a prevenció és az, ha időben reagálunk, ám akkor sincs probléma, ha a csonthiányt utólag kell pótolnunk.

Milyen kezelések tartoznak ide?

A csontpótlás címszó alá több beavatkozás is besorolható, ám a cél közös: az egészséges és jó minőségű csontozat növelése. Ebbe a körbe tartoznak például:

  • csontpótlás a magasság növelésére
  • csontpótlás a szélesség növelésére
  • arcüreg emelés (sinus lift).

A csontállomány növelése történhet saját csontból, illetve csontpótló anyag segítségével. Hogy mikor mit használunk, általában a műtéti technikától függ. A kezelés mindig a lehetőségekhez igazodik és a páciens számára legoptimálisabb megoldás kerül kiválasztásra.

A csontpótlás menete

  1. Az első lépés minden esetben a tájékozódás, így a CityDent rendelőjében az implantációs műtétek előtt a beteg szájüregéről 3D-s CT felvétel készül, ami alapján a szájsebész szakorvos megállapítja, hogy a páciens esetében valóban szükség van-e a csontpótló műtétre és ha igen, akkor a fentiek közül melyik típussal állunk szemben.

  2. Ha sor kerül a beavatkozásra, a csontpótló műtét a szájüregen át történik, helyi érzéstelenítéssel vagy altatásban, így a páciens számára az teljesen fájdalommentes. A műtét után minden esetben arcduzzanat és fájdalom jelentkezik, ami fájdalomcsillapítóval kezelhető, az előírások betartásával pedig pár nap után magától is mérséklődik. A csontpótlás után egy másik alkalommal ínyplasztikai beavatkozással sor kerül a fogíny restaurálására is.

  3. A csontpótlás eredményeként a beültetett csontpótló anyag 6 hónap elteltével a csonttal egyenértékű szilárdságú lesz, melyben az implantációs fogpótlás biztonságosan rögzülhet. A beültetett implantátum a műgyökér stabilitásáért is felel, mely a csontpótlás után már szintén szilárd alapba ültethető be.
  4. A beavatkozást követően utánkövetést biztosítunk és tanácsadással segítjük a gyorsabb gyógyulást.

Hány látogatásból áll a kezelés?

A csontpótlás általában 3 alkalomból áll:

  1. CT-vizsgálat és konzultáció, mely a tájékozódást és tervezést szolgálja
  2. A műtét elvégzése
  3. A műtét után 7-10 nappal kontroll, és varratszedés

Szakorvos, aki a kezelést végzi

Dr. Gaga Zsanett
Dr. Gaga Zsanett - additional photo

Dr. Gaga Zsanett

Szájsebész szakorvos

Dr. Kosik Gergely
Dr. Kosik Gergely - additional photo

Dr. Kosik Gergely

Szájsebész szakorvos

Gyakori kérdések

Milyen anyagokból végezhető csontpótlás?
Többféle anyag együttes jelenléte szükséges ahhoz, hogy valahol csont képződjön. Ezek nagy vonalakban a váz, csontsejtek, és növekedési faktorok. Ezekből mi a vázat és a növekedési faktorokat tudjuk biztosítani a sejtet maga a szervezet "adja". A vázanyagok lehetnek ún. hidroxiapatit és trikalcium foszfát tartalmúak, eredetüket tekintve szerves és szervetlenek. Szerves pl. állati eredetű csontpótló anyagok, de szerves váz a páciens saját csontja is, amit máshonnan nyerünk ki, pl. a páciens állcsontjának egy másik területéből, ahol bőven áll rendelkezésre. A növekedési faktort úgy tudunk hozzáadni, hogy vért veszünk, lecentrifugázzuk, és visszatesszük a csontpótló anyaggal együtt.
Mennyi ideig tart egy csontpótló műtét?
Többféle műtét típus van. Egy foghúzás utáni azonnali volumenpótlás kb. 20 perc, egy arcüreg emelés akár egy szűk óra alatt is meglehet, de egy saját csontblokk átültetés, vagy egy csontgerinc szélesítő membrános műtét akár 2-2,5 óráig is eltarthat.
Milyen érzéstelenítést alkalmaznak a műtét során?
Műtétek esetén a CityDentnél a Septanest nevű, articain tartalmú mélyérzésételenítésre alkalmas szert használjuk. Gyorsan és mélyen alakul ki az érzéstelenség, és az adrenalin tartalmú változatánál akár 3 óra hosszan is eltart a hatása.
Mire számíthatok a műtét után?
Csontpótlás után minden esetben előfordul némi duzzanat, és műtét utáni fájdalom. A duzzanat elkerülésének érdekében minden esetben elmondjuk, hogy a zsibbadás elmúlta után jegelni kell a műtéti területet. Ezen kívül antibiotikumot szoktunk adni a fertőzés elkerülésére, és fájdalomcsillapítót az esetleges fájdalom kezelésére.

Árak

Implantológia – fogimplantátum

  • AlphaBio implantátum160 000 Ft
  • OSSTEM implantátum189 000 Ft
  • Straumann implantátum255 000 Ft-tól
  • Csavaros fémkerámia korona implantátumra160 000 Ft
  • Csavaros cirkon korona implantátumra200 000 Ft-tól
  • Csavaros e.max korona implantátumra230 000 Ft
  • Nyitott sinus lift - arcüreg alapjának felemelése290 000 Ft
  • Zárt sinus lift - arcüreg alapjának felemelése109 000 Ft
  • Oldalirányú csontpótlás350 000 Ft-tól
  • All-on-4 implantációs rendszer1 300 000 Ft-tól