A fogszabályozásról röviden

Ha mondhatunk ilyet, a fogszabályozás napjainkban egyik virágkorát éli, hiszen felnőttek és gyerekek körében egyre elterjedtebb ez az eljárás. Ennek lényege nem más, mint hogy a fogszabályozó szakorvos a páciens igényei és lehetőségei mentén fogszabályozó készülékkel korrigálja, vagyis optimális helyzetbe állítja a fogakat. Bár sokan csupán esztétikai szempontból közelítik meg az eljárást, legalább akkora funkcionális szerepe is van. A fogak megfelelő helyzete ugyanis a szájhigiénia, a megfelelő harapás és a prevenció szempontjából (szuvasodás, állkapocs ízületi panaszok) is esszenciális fontossággal bír.
A fogak egészséges fejlődése érdekében már gyermekkorban érdemes megejteni az első fogszabályozási vizsgálatot, mely jellemzően 5 éves kortól ajánlott. Ennek célja az állcsontok megfelelő növekedési irányának elősegítése, mely az említett fogfejlődést is segíti. Sok tévhit övezi a tejfogak és a fogszabályozás kapcsolatát is, holott egyes eljárások még fogváltás előtt a leghatékonyabbak. A gyermek fogszabályozás elsődleges célja azonban az esetek többségében mindenképpen a prevenció.

Mikor van szükség fogszabályozásra?

A fogszabályozás kapcsán fontos megemlíteni azt, hogy bár sokan csupán esztétikai jelekhez kötik annak szükségességét, ez nem feltétlenül igaz, hiszen ez nem csak a látványos hibákat orvosolja. Ha a gyermek minden foga épnek és egészségesnek tűnik is, akkor is előfordulhatnak olyan problémák, amelyek indokolttá teszik az eljárást. A fogszabályozó szakorvos ugyanis nem csupán a fogak elrendezésére, hanem az arc felépítésére, az optimálisan működő arcizmokra és a megfelelő harapásra is figyelmet fordít. Néhány konkrét eset, amikor fogszabályozásra van szükség:

  • Funkcionális problémák: nyitott, kereszt- vagy mélyharapás és más harapási eltérések

  • Esztétikai problémák: torlódott, kusza fogazat, előreálló nagymetsző fogak stb.

  • Egyéb ezekhez kapcsolódó problémák: fogcsikorgatás, helyhiány, rágási nehézségek, izomműködési zavar, szűk fogív stb.

Készülékek gyermek fogszabályozás során

Gyermekkorban leggyakrabban kivehető készülékeket használunk, amelyek elsősorban az állcsontok helyzetére és a funkcióra hatnak. Jellemző ezekre a fogszabályzókra, hogy alapvetően éjszaka kell hordani őket, illetve néhány órát a nappali órákban is szükséges. A fogszabályzó lenyomat alapján, egyénileg készül, és a legtöbb esetben a színét és a mintáját van lehetőségünk megválasztani, hogy a gyerekek minél nagyobb örömmel használják.

Bizonyos életkor felett (kb. 12-14 éves kor) már rögzített fogszabályzóval történik a kezelés. A jó hír, hogy az Invisalign láthatatlan sínes kezelést viszont már egészen kis kortól, akár 6-7 évesen is el lehet kezdeni, és a rögzített fogszabályzó alternatívájaként is működik.

Kisgyermekek fogszabályozása

Az Invisalign láthatatlan fogszabályzóval lehetőségünk van már a legkisebbeket is kezelni. Akár már 6-7 éves kortól használható a First kezelési csomag. A sínek használata a kicsiknek is könnyű, a kezelés pedig gyorsan és hatékonyan történik a hordási időnek köszönhetően. Mivel a fogszabályzó eltávolítható így a fogak tisztítása nagyon egyszerű.  Válassza gyermekének a hosszas éjszakai fogszabályzó hordás helyett a valódi és gyors megoldást!

Előfordul, hogy különböző okok miatt a felső fogív nagyon szűk, ilyen esetben korábban a fogakon rögzülő, szájpadlás tágító eszközt, a hyrax készüléket kellett használjuk. Ez nem túl komfortos, a szülőnek kellet aktiválnia naponta egy kis kulcs segítségével. Erre nyújt megoldást az Invisalign legújabb fejlesztése a palatal expander. A készülék könnyen kezelhető, a gyerekek maguknak tudják levenni/cserélni, nem igényel külső segítséget. Higiénikus, hatékony, kényelmes!

A fogszabályozás menete

  1. Konzultáció: a páciens igényeinek és problémáinak megismerése, a lehetőségek feltérképezése
  2. Diagnosztika: a fogak részletes felmérése, fénykép dokumentáció, lenyomatvétel, illetve a röntgenfelvételek elemzése, melyek együttese nyújtja a kezelési terv alapját.
  3. Kezelési terv: a részletes megelőző vizsgálatok alapján a fogszabályozó szakorvos tervet készít a kezelési alternatívákról, annak költségeivel és a várható időkerettel együtt.
  4. Kezelés megkezdése: a fogszabályozási folyamat elindítása, vagyis a kivehető eszköz átadása vagy az elemek rögzítése. Az eszköz mellé természetesen minden szükséges tanáccsal is ellátjuk a pácienst a hordás, tisztítás és kontroll kapcsán.
  5. Ellenőrző vizsgálatok (aktiválás): az időszakosan szükséges beállítások, esetleges ívcserék kivitelezése.
  6. Fogszabályzó levétele: a készülék eltávolítása és a helybentartó készülék hordására vonatkozó javaslatok megvitatása a stabil eredmény érdekében. A lépés során lenyomatvételre is szükség lehet a helybentartó készülékhez.
  7. Retenció: a fogszabályozás eredményének megtartása érdekében gyerekek és felnőttek esetén egyaránt használunk retenciós készülékeket. Ez áll egy ún. fix retainerből, amit az első fogak belső ívére ragasztunk, illetve egy átlátszó éjszakai sínből

Hány látogatásra készülhetek?

Gyermekkorban változó eltéréseket kezelünk, változó készülék típusokkal. Általában a fogszabályozás minimum 1 év, de ez függ a gyermek életkorától és az adott kezeléstől.

Általánosságban elmondható, hogy rendszerint havonta szoktunk találkozni, hogy meggyőződjünk arról, hogy a készülék megfelelően illeszkedik, a gyermek is hozzászokott és a kezelés a megfelelő mederben zajlik.

Ilyenkor adott esetben segítünk a mindennapi fogápolási rutin javításában is, amennyiben ez indokolt.

Szakorvos, aki a kezelést végzi

Dr. Orosz Orsolya
Dr. Orosz Orsolya - additional photo

Dr. Orosz Orsolya

Fogorvos, fogszabályozó szakorvos

Gyakori kérdések

Hány éves kortól javasolt a gyermek fogszabályozás megkezdése?
Amennyiben látható eltérés van, úgy érdemes már 5 éves korban elvinni a gyermeket fogszabályozó szakorvoshoz. Ekkor még időben be tudunk avatkozni az állcsont fejlődésébe. Nem látható eltérés esetén is fontos, hogy amennyiben a fogorvos úgy látja, 7-8 évesen mindenképp lássa fogszabályozó szakember is a gyermeket.
Jellemzően mennyi ideig tart a fogak megfelelő korrekciója?
Gyermekkorban változó eltéréseket kezelünk, változó készülék típusokkal. Általában a fogszabályozás minimum 1 év, de ez függ a gyermek életkorától és az adott kezeléstől.
A kezelés után mennyi ideig kell hordani a helybentartó eszközt?
Azt szoktuk javasolni, hogy minél tovább, de minimum 2x olyan hosszú ideig, mint ameddig maga az aktív kezelés tartott.
Mi dönti el, hogy kivehető vagy rögzített készüléket kapok-e?
A gyermek életkora, a kezelendő fogazati és állcsont eltérés mértéke.

Árak

Fogszabályozás

  • Invisalign Touch Up200 000 Ft-tól
  • Invisalign Palatal Expander350 000 Ft
  • Invisalign First600 000 Ft
  • Invisalign Lite 1 fogív850 000 Ft
  • Invisalign Lite 2 fogív1 000 000 Ft
  • Invisalign moderate1 250 000 Ft
  • Invisalign comprehensive1 600 000 Ft
  • Vivera retenciós sín 1 fogív, 2 pár100 000 Ft
  • Vivera retenciós sín 2 fogív, 2 pár150 000 Ft
  • Invisalign - máshol kezdett kezelés átvétele200 000 Ft
  • Elveszett sín pótlása100 000 Ft
  • Konzultáció, digitális lenyomat25 000 Ft
  • Konzultáció, digitális lenyomat, rtg, fotó50 000 Ft
  • Konzultáció, digitális lenyomat, rtg, fotó, egyéni terv150 000 Ft
  • Damon Ultima fém 1 fogív450 000 Ft
  • Kivehető készülék150 000 Ft-tól

Gyermekfogászat

  • Vizsgálat és tájékoztatás10 000 Ft
  • Egyéni szájhigiénés tanácsadás (iTop)25 000 Ft
  • Ultrahangos fogkőeltávolítás37 000 Ft
  • Tejfog eltávolítás15 000 Ft
  • Tejfog tömés25 000 Ft